תקציר ישיבת הוועדה המקצועית העליונה - 10.4.2019

 
 
 
נוכחות: יעל, יונת, בת אל, נעמה, איה, דינה רוזן – מאוחדת, סיגל ברנבאוים, אריאלה, דבי, תמי, ליאת רז, יעל ניסן, אורלי בר – משרד הבריאות.
אורחת: גרי האן מרקוביץ.
רשמו: יעל שדלובסקי פרס, יונת יבזורי – יו"ר

הנושאים שנדנו:
1. נספח לנייר עמדה על הפרעות קשב – אמות מידה לטיפול רפ"ב בילדים צעירים גילאים 3-7 עם תסמינים להפרעת קשב. נייר עמדה זה נכתב על פי פניה של רופאים מהחברה הישראלית להפרעת קשב, כתיבתו רוכזה על ידי דר' כרמית פריש ודר' ג'רי האן מרקוביץ. הנייר פורסם לחברות הועדה וכעת בשלב קבלת הערות ובדיקתן. ניירות עמדה נוספים בהכנה בתחומים של אכילה, DCD ושיתוק מוחי.

2. התמכרויות – הוצג ע"י דבי רנד ותמי בר שליטא.
הנושא התפתח בעקבות מחקר של דוקטורנטית נעמה אסייג, עשתה מחקר במלכישוע. החוג בתל אביב החליט לקדם את הנושא והתחום.
נפתח קורס במאסטר בנושא ריפוי בעיסוק והתמכרויות. הקורס כולל שני חלקים חלק ראשון תאורטי בו מלמדים אנשי מקצוע מהתחום, וחלק שני שעוסק בתחום של ריפוי בעיסוק והתמכרויות.
נלמד שיעור בנושא גם בתחום בריאות הנפש בתואר ראשון.
תמי מעדכנת כי בארה"ב טראמפ הוציא חקיקה שמרפאות בעיסוק מורשות לטפל בהתמכרות לאופיאטים, ומרפאות בעיסוק מטפלות בזה.
ברכות לחוג בתל אביב על הובלת הנושא החשוב וקידומו.

3. כנס בחיפה בספטמבר 11-12.9 – מורכב משתי וועדות מדעיות. כנס בן יומיים בחיפה.
יום ראשון - סימפוזיונים, הרצאות טד, פוסטרים.
יום שני – יום בהובלת קבוצת עניין של החברה הישראלית לריפוי בעיסוק.
עד 14.5. ניתן יהיה להגיש חומרים.
בוועדת ההיגוי יש נציגות מכל המגזרים בכדי שיהיה רלוונטי לכמה שיותר מרפאים בעיסוק. מטרה נוספת של הכנס בפורמט הזה, להוריד עלויות.
4. סיכום יום המאה- המטרה היתה להגיע ל100 מרפאות בעיסוק בתחומים השונים ולייצר שיח בנושאים השונים. התקבלו פידבקים טובים. נבחרו מס' נושאים מרכזים בהם תתמקד החברה הישראלית בשלושת השניים הבאות:
א. הדרכות – יש הדרכה מוסדרת לסטודנטים והתחום מוסדר הבעיה היא בקרב, המרפאים בעיסוק העצמאים או השכירים אצלם נושא ההדרכה לא מוסדר וכן נושאים כמו אתיקה בהדרכה. הוצע כי תהיה קבוצת עבודה שתפתח מסמך בנושא, במטרה להסדיר את תחום הדרכת המרפאים בעיסוק בתחומים השונים.

5. עדכונים מכנס AOTA – דבי . השתתפו 10,500 מרפאות בעיסוק, היתה קב' גדולה מישראל. הוצגו הרבה מחקרים על אוטיזם, ראיה, מיניות, סמים והתמכרויות. תחום חדש- שימוש מושכל בידע – איך מיישמים ידע ממחקרים.

ישיבה הבאה- 17.6 יום ב' בין השעות 15-17, באוניברסיטת תל אביב.