נובמבר 2006, כרך 15, מס' 4

 
 
סביבות וירטואליות כעזרים לעיצוב ולהערכת סביבת הבית והעבודה עבור אנשים בעלי מוגבלויות פיזיות
מאת: אורית פלמון, רבקה אוקסמן,מאיר שחר ופרופ' תמר וייס
מילות מפתח: התאמת סביבה, טכנולוגיה
 
תקציר:
אחד מן האתגרים המרכזיים שעומדים לפני אנשי המקצוע המעורבים בתהליך שינויי דיור הוא להצליח ולעצב את הסביבה בדרך שתאפשר את ההתאמה הטובה ביותר בין היחיד לבין הסביבה שבה הוא מתפקד. אתגר זה נובע מן האופי הבסיסי של עיצוב: אפשר לראות ולבחון את התוצאה הסופית של שינויי דיור רק לאחר שנעשה השינוי.
מטרת מחקר זה היא להתייחס לבעיה זו על ידי פיתוחו והערכתו של מודל אינטראקטיבי לסביבות מחייה,HabiTest(הביטסט), שיאפשר תכנון, עיצוב והערכה של מקומות מגורים ועבודה מיטביים עבור אנשים עם מגבלה פיזית.
מאמר זה מתאר את כלי ה-HabiTest, שהנו מודל אינטראקטיבי המיושם על ידי מערכת מציאות מדומה(Virtual Reality=VR)בעלת תכונות הטמעה. ה-HabiTestמציגה מבנים תלת ממדיים של סביבות ספציפיות ומגיבה למניפולציות של המשתמש/ת בה כמו ניווט שלו/שלה בתוך הסביבה או ביצוע שינויים בעיצוב הסביבה. תוצאות ראשוניות של הערכת שימושיות של סביבה אינטראקטיבית זו על ידי משתמשים יוצגו במאמר זה.
 
מאמר זה התפרסם לראשונה באנגלית ב-Proceedings of the 5th International Conference on Disability, Virtual Reality, and Associated Technologiesבאוקספורד, אנגליה בספטמבר 2004. אפשר לראות אותו ב:
אנחנו מודים לפרופ' פול שרקי, אוניברסיטת רידינג, על אישורו לפרסם את המאמר מתורגם לעברית.
 
 
Virtual environments as an aid to the design and evaluation of home and work settings for people with physical disabilities
 
:Summary
One of the major challenges facing the professionals involved in the home modification process is to succeed in adapting the environments in a way that enables an optimal fit between the individual and the setting in which he or she operates. The challenge originates primarily from the fundamental characteristic of design – one can see and test the final result of home modifications only after they have been completed. The goal of this study was to address this problem by developing and evaluating an interactive living environments model, HabiTest, which will facilitate the planning, design and assessment of optimal home and work settings for people with physical disabilities. This paper describes the HabiTest tool, an interactive model that has been implemented via an immersive virtual reality system which displays three-dimensional renderings of specific environments, and which responds to user-driven manipulations such as navigation within the environment and alteration of its design. Initial results of a usability evaluation of this interactive environment by users are described
This paper originally appeared in the Proceedings of the 5th International Conference on Disability, Virtual Reality and Associated Technologies, Oxford, UK, September, 2004. It may be viewed at:
The authors wish to thank Prof. Paul Sharkey, Reading University, for permission to publish a Hebrew translation of the paper.