הרשמה לרשימת התפוצה
 
 
להרשמה טוען נתונים...
 

ריפוי בעיסוק בחטיבה לפסיכיאטרייה משפטית

 
 
 
החטיבה לפסיכיאטריה משפטית בכלא מג"ו (מרכז גופני נפשי) עוסקת בטיפול באסירים נפגעי נפש, ומסונפת למרכז בריאות הנפש באר יעקב. החטיבה הנקראת גם מב"ן (מרכז בריאות נפש), כוללת שתי מחלקות אשפוז פסיכיאטריות, סגורה ופתוחה, הממוקמות בתוך כלא מג"ן שבמתחם בתי הסוהר ברמלה.

צוות מב"ן הנו צוות רב -מקצועי השייך למשרד הבריאות וכולל: פסיכיאטרים, מרפאים בעיסוק, עו"ס, קרימינולוגים וצוות סיעודי. במחלקות מאושפזים גם שפוטים וגם עצורים.
חלק מהמטופלים מאושפזים מרצון וחלקם בכפייה על-פי צו שופט לצורך הסתכלות או על-פי הוראת אשפוז של הפסיכיאטר המחוזי. האשפוז והטיפול במחלקות במב"ן נעשים בהתאם להוראות החוק לטיפול בחולי נפש וחוק זכויות החולה. המאושפזים במחלקות הינם גברים החולים בכל סוגי המחלות הנפשיות, ולרבים מהם יש גם הפרעות אישיות. טווח העבירות הפליליות בהם מואשמים המטופלים הנו רחב ומגוון.

סקטור הריפוי בעיסוק נותן שירותים למטופלים משתי המחלקות, והנו בעל חשיבות עליונה באבחון ובהערכת החולים, בטיפול ובמעקב שוטף על תפקודם ועל התנהגותם של המטופלים.
צוות הריפוי בעיסוק כולל שלוש מרפאות בעיסוק מוסמכות ומורה לאומנות. עבודה במסגרת נוקשה וטוטליטרית, כגון כלא, מחייבת התאמת האמצעים ואופי הטיפול בריפוי בעיסוק לצרכים המיוחדים של המטופלים ושל המקום.
 
מטרת העל של הטיפול בריפוי בעיסוק היא להביא את המטופלים לידי תפקוד עצמאי אופטימאלי על מנת לעזור להם להסתגל לאגפים השונים של הכלא (הקהילה שלהם), או כהכנה לקראת שחרורם מהכלא, וכן לעזור להם במציאת משמעות ותחומי עניין בחייהם במאסר.

המטרות המעשיות היומיומיות בטיפול בריפוי בעיסוק הן: שמירה על ADL וארגון סדר יום, הקניית הרגלי עבודה, פיתוח ושיפור מיומנויות חברתיות, שיפור יכולות קוגניטיביות, פיתוח כישורי הסתגלות ועוד.

גישות הטיפול בריפוי בעיסוק כוללות את הגישה השיקומית פסיכוסוציאלית, ההתנהגותית וההומניסטית.

תהליך ההערכה בריפוי בעיסוק נעשה על ידי תצפיות על מטופלים במגוון סיטואציות, שיחות אישיות, שאלונים ואבחונים (אבחונים קוגניטיביים, תפקודים והשלכתיים, אשר עוזרים באיסוף מידע על המטופל ומיקוד הבעיות הספציפיות בהן יש לטפל).

אמצעי הטיפול הפרטניים והקבוצתיים רבים ומגוונים ביותר. האמצעים בטיפול הפרטני כוללים שיחות, עבודה עם תוכנות חשיבה במחשב, משחקים חברתיים, דפי עבודה לשיפור יכולות קריאה ויכולות מתמטיות, ציור, עבודה בפרויקט מיחזור, טיפול דרך מוסיקה (אורגן, גיטרות, תופים ועוד) ומגוון עבודות יצירתיות. חשוב לציין שהטיפול מתבצע במסגרת מכילה ותומכת. אמצעי הטיפול נקבעים בהתאם לרצונותיו וליכולותיו של כל מטופל.
הטיפול הקבוצתי מגוון וכולל: קבוצת אקטואליה, קבוצת רגשות, קבוצת ניהול תקציב, קבוצת ווידאו, קבוצת טיפול במוסיקה, קבוצת באולינג וקבוצת סיכום שבוע. כל אחת מקבוצות אלו נערכת אחת לשבוע, ומערכת הפעילות הנה קבועה. במרבית הקבוצות מושם דגש על שיפור מיומנויות חברתיות, אך לכל קבוצה יש את המטרות הספציפיות שלה. ההיענות של המטופלים לטיפול בריפוי בעיסוק ולהשתתפות בקבוצות השונות היא רבה.
במסגרת ההתייחסות לנושא הפנאי של האסירים, מופעלת בחדר הריפוי בעיסוק גם ספרייה בה מחליפים המטופלים ספרים לשעות אחה"צ ולסופי השבוע.

לכל מטופל יש מטפלת אישית בריפוי בעסוק, אשר אחראית על קביעת תוכנית הטיפול ומעקב שוטף על התקדמות המטופל וכן על דיווח שוטף בעל - פה ובכתב.
המרפאים בעיסוק מהווים חלק מהצוות הרב מקצועי ומשתתפים בקביעות בישיבות רפורט בוקר ובישיבות הצוות הרב מקצועי. בנוסף, המרפאים בעיסוק מטפלים במטופלים כ - case manager.
בריפוי בעיסוק במב"ן אנו מכשירים סטודנטים מכל האוניברסיטאות בארץ.
יש לציין שזו המסגרת היחידה בארץ בה מטפלים במסגרת ריפוי בעיסוק באוכלוסיית אסירים. מסגרת הריפוי בעיסוק הנה ייחודית במסגרת בתי הסוהר מבחינת הכלים והאמצעים הטיפולים, ולמעשה זו המסגרת היחידה המספקת לחולים תחושת משמעות וערך עצמי בין כותלי הכלא, עיסוק בתחומי העניין שלהם, במה לביטוי עמדותיהם ורגשותיהם במסגרת קבוצתית וקשר יומיומי עם מטפלים אשר רואים אותם במגוון סיטואציות.


לפרטים נוספים:
אפרת בר שלום – אחראית ריפוי בעיסוק מב"ן, כלא מג"ן
טלפונים: 08-9776148/57, 054-6800350
מייל: efrat.barshalom@gmail.com