הרשמה לרשימת התפוצה
 
 
להרשמה טוען נתונים...
 

ריפוי בעיסוק בתחום הפסיכיאטרי ואוכלוסיית נוער

 
 
 
תאור התופעה:
אוכלוסיית המאושפזים מקרב בני הנוער מוגדרת לרוב בגילאי 12-21. נערים ונערות המגיעים לאשפוז מתאפיינים בספקטרום רחב של פגיעות בנפש: מצבי מתח וחרדה, מצבים פסיכוטיים, הפרעות אפקטיביות (הבעת רגשות), הפרעות אכילה, הפרעות התנהגותיות, הפרעות אישיות,P.T.S.D (תסמונת פוסט-טראומתית) וכל דבר נוסף או אחר הפוגע ביכולת התפקודית.
 
השלכות תפקודיות:
מרבית בני הנוער מגיעים לאשפוז עקב קשיים או חוסר מלא בתפקוד, המתבטא לרוב בהיעדרות חלקית או מלאה מהמסגרת בה הם נמצאים (בית ספר, עבודה). קיימת פגיעה במיומנויות חברתיות, נטייה להסתגרות, לעיתים עישון סמים והתחברות לנוער עבריין, ייאוש, דיכאון, תוקפנות ואלימות כלפי עצמם או כלפי הסביבה. בחלק מהמקרים נראית גם פגיעה בטיפול ההיגייני והעצמי וירידה ביכולות קוגניטיביות ובכישורי עצמאות.
 
כיצד יכול הריפוי בעיסוק לעזור:
אבחון: בשלב ראשון, מתבצע אבחון מקיף של כל המיומנויות שצוינו תוך שימת לב לנקודות חוזק וחולשה. בהתאם לתוצאות האבחון נבנית תוכנית כוללת ומקיפה יחד עם המשתקם המתייחסת לרצונותיו, למצבו העכשווי ולסביבה אליה הוא אמור ורוצה לחזור.
טיפול: מטרת העל מוגדרת יחד עם המשתקם כאשר המיקוד הוא בחזרה למסלול החיים הנורמטיבי בו מעוניין המשתקם, עם כלים נוספים להתמודדות. במידה ויש פער בין הרצונות, ליכולות ולאפשרויות הקיימות נעשית עבודה משותפת להתאמת הרצונות לכוחות הקיימים כרגע.
המלצות להמשך:בהמשך לתהליך השיקום ניתנת הכוונה והמלצה למסגרת המשך מתאימה, סיוע בשילוב הדרגתי למסגרת זו והמשך תמיכה ומעקב, גם לאחר ההשתלבות במסגרת המתאימה. במידה והמשתקם אינו מעוניין להיעזר בהמלצה, עושה צוות הריפוי בעיסוק ככל יכולתו, על מנת לתת בידיו את הכלים והאפשרויות לשילוב בקהילה: איך לפנות? לאן לפנות? ומהן זכויותיו על מנת שיוכל להמשיך ולהסתדר בכוחות עצמו.
 
מה האדם ומלוויו יכולים לעשות:
בשלב ראשון חשוב לפנות לגורמים מקצועיים לקבלת סיוע. חשוב לאפשר מסגרת תומכת ומגנה ולא לדחוק באדם עם הקשיים הנפשיים. חשוב לשים לב לחלקים התפקודיים ולחזק אותם ולא להתמקד באי-תפקוד.
 
למי לפנות:
במצב של צורך בייעוץ והכוונה ניתן לפנות דרך מרפאת נוער, או עד גיל 18 ללשכות הרווחה בעיר. מעל גיל 18, במידה וקיימת נכות המוכרת ע"י הביטוח הלאומי, ניתן לפנות דרך גורם מטפל (משרד הבריאות או אגף שיקום בביטוח לאומי) ולהיעזר בהם לכל מטרה (דיור, תעסוקה, השכלה ופנאי). במצב אקוטי, חריף ניתן להגיע למחלקת מיון במרכזים לבריאות הנפש והם יפנו על פי צורך למחלקה המתאימה או לגורמי טיפול אחרים.
 
 
דף מידע זה נכתב על ידי מיטל רוגובינסקי וקרן איפלן, מרפאות בעיסוק במחלקות נוער, המרכז הרפואי לבריאות הנפש ע"ש י. אברבנאל