הרשמה לרשימת התפוצה
 
 
להרשמה טוען נתונים...
 

ריפוי בעיסוק וטיפול באוטיזם

 
 
 
 
תיאור התופעה:
אוטיזם הינו אחת מחמש הפרעות המופיעות תחת מושג המטריהPervasive Developmental Disorders(PDD). זוהי קטגוריה של הפרעות נוירולוגיות המאופיינות בליקוי חמור במספר תחומי התפתחות הכוללים:
·       ליקוי איכותי באינטראקציה החברתית
·       רפרטואר מוגבל וחזרתי של התנהגות, פעילויות ותחומי עניין
·       הפרעות במיומנויות תקשורת
אוטיזם הינו ההפרעה השכיחה ביותר בקרב ה-PDD. זוהי הפרעה התפתחותית מורכבת, המופיעה בדרך כלל במהלך שלש שנות החיים הראשונות.
שכיחות האוטיזם 2-6 מקרים ל-1000(Centers for Disease Control and Prevention, 2001)
והוא נפוץ יותר בקרב בנים לעומת בנות (פי ארבעה לערך בקרב בנים לעומת בנות), לא ידוע כל קשר למוצא אתני, חינוך, הכנסה או אורח חיים. רב הילדים מאובחנים לפני גיל 3.
האוטיזם הינו תוצאה של ליקוי נוירולוגי המשפיע על התפתחות תקינה של תפקודי המח בעיקר בתחומים של אינטראקציה חברתית ומיומנויות תקשורתיות- כאשר האנשים הלוקים בו מראים קושי בתקשורת מילולית ובלתי מילולית כאחד. כמו כן לילדים ומבוגרים עם אוטיזם יש, בדרך כלל, גם  תחומי עניין מוגבלים, דפוסי התנהגות ותנועה חזרתיים וקשיים בפעילויות משחק ופנאי.

השלכות  תפקודיות:
ילדים ומבוגרים עם אוטיזם מתקשים להתייחס לעולם החיצוני ועלולים להגיב באופן בלתי רגיל לאנשים הסובבים אותם ולסביבתם. כך לדוגמא, אנשים עם אוטיזם עלולים להראות התנהגויות ותנועות החוזרות על עצמן, ונראות כחסרות פונקציה, לעסוק בתחומי עניין מאד מצומצמים וייחודיים ולהתנהג באגרסיביות באופן שיגרום נזק לעצמם או לסובבים אותם. בנוסף, לעיתים קרובות אנשים עם אוטיזם סובלים מליקוי בוויסות סנסורי ועלולים להיות רגישים מאד לגירויים חזותיים, שמיעתיים ו/או של מגע טעם וריח.
לרבים מהאנשים עם אוטיזם הפרעות אכילה כגון אכילת מגוון מצומצם של פריטי מאכל, אכילת דברים שאינם מיועדים למאכל ועוד. כך גם דפוסי השינה לעיתים קרובות שונים מהרגיל, כגון יקיצות תכופות, שינה בלתי מרוכזת (הרבה נמנומים במשך היום), סיוטי לילה וביעותי לילה. לילדים עם אוטיזם קושי ניכר במשחק סימבולי, שעיקרו שימוש באובייקט כאילו הוא משהו אחר,  ובמשחק הדורש אינטראקציה עם אחרים.

מקום הריפוי בעיסוק:
מקצוע הריפוי בעיסוק בא לספק התערבות המאפשרת לילד לפתח מיומנויות חברתיות, מיומנויות משחק ויכולות למידה התואמות את גילו. המטפל בא לעזור לילד להשיג ולשמר את היכולת לביצוע מטלות יומיומיות כגון לבוש, אכילה, או משחק עם אחרים. בנוסף, מרפאים בעיסוק הינם מיומנים בעזרה לילדים ומבוגרים בעלי מגוון רחב של קשיים גופניים, התפתחותיים והתנהגותיים כגון ליקויי כתיבה, שימוש במחשב, ובהתאמת ציוד ואביזרי עזר.
 
כיצד יכולים מרפאים בעיסוק לעזור לאנשים עם אוטיזם:
·       לערוך הערכה ואבחונים שיבחנו כיצד הילד מעבד אינפורמציה סנסורית, מהן יכולותיו המוטוריות, ומה מיומנויותיו התפקודיות של הילד (כגון מיומנויות אכילה, לבוש, ומשחק) ולהגדיר האם הוא מבצע מטלות בהתאם לגילו.
·       לספק התערבות שתעזור לילד להגיב באופן תואם לאינפורמציה המגיעה מחושיו. ההתערבות עשויה לכלול פעילויות משחק שיעזרו לילד באינטראקציה וקומוניקציה עם אחרים, תרגול מיומנויות תפקודיות כגון אכילה ולבוש, וטיפול בגישת אינטגרציה סנסורית שעשוי לעזור בהתמודדות עם קשיים מוטורים-תחושתיים כגון קואורדינציה, סרבול, כיווניות והתארגנות.
·       לספק הדרכה לילד, להוריו ולצוות המטפל בו, כדי להתאים את הסביבה הפיזית והסביבה האנושית של הילד לצרכיו. התאמת הסביבה הפיסית של הילד עשויה לכלול  בניית "דיאטה סנסורית". המושג דיאטה סנסורית מתייחס למגוון הניסיונות הסנסורים היומיים בהם מתנסה האדם ומטרתה העשרה וויסות חושי תוך סיפוק קלט תחושתי מתאים לילד הספציפי. קלט כזה  ישפיע ישירות על עוררות, מודעות, קשב ומוכנות לתגובה תואמת.
 
 
מה ההורים ומלווים יכולים לעשות:
הורים לילדים עם אוטיזם עלולים לחוות רמות גבוהות של מתח ומצוקה הנובעים מהתמודדות עם בעיות התנהגותיות של הילד, כגון התעקשות על אורח חיים מאד עקבי וחזרתי, תנועות פגיעה עצמית, קשיים באכילה, שינה וטיפול עצמי.
·       מומלץ להורים להיעזר במרפאים בעיסוק ושאר אנשי מקצוע כדי לעודד שיפור של מיומנויות חברתיות ומיומנויות יומיומיות תוך שמירה של רצף ועקביות בסדר היום של ילדם.
·       הורים ובני משפחה יכולים להצטרף לקבוצות תמיכה המיועדות לצרכים אלו. "בית לורן"- הוא מרכז למשפחה המתמודדת עם אוטיזם ו-PDD. זהו גוף בעל סניפים במקומות שונים בישראל המארגן, בין השאר, קבוצות תמיכה לבני משפחה וקרובים של אנשים עם אוטיזם וPDD. (ניתן לקבל מידע באתר האינטרנט המופיע בהמשך).
 
למי לפנות:
אוטיזם הוא אחת מההפרעות ההתפתחותיות היותר נפוצות בקרב ילדים. באם תרצה להתייעץ עם מרפאה בעיסוק תוכל לפנות לרופא, אנשי מקצועות בריאות אחרים, או למורה/ גננת של ילדך כדי לברר כיצד למצוא מרפאה בעיסוק המטפלת בילדים באזור מגוריך. ניתן גם להיעזר ברשימת הקליניקות והמטפלים באתר זה.
"אלוט" הינה אגודה המטפלת באנשים עם אוטיזם בישראל. תוכל ליצור עמם קשר באמצעות אתר האינטרנט המופיע בהמשך כדי לקבל מידע לגבי טיפולים שונים המוצעים לילדים עם אוטיזם בישראל.
 
קישורים שונים בתחום:
 http://www.autism.org -סקירה על אוטיזם מתוך אתר המידע של המכון לחקר האוטיזם
 http://www.ama.org.br/autism-defin.htm - הגדרת אוטיזם מתוךDSM-4  ו-ICD-10
http://www.unc.edu/depts/teacch/ - סקירה על ההיבטים הרפואיים של אוטיזם מתוך אתר המידע של TEACCH
http://www.autism-resources.com - אתר המקבץ מספר גדול ומגוון של קישורים לאתרים על אוטיזם
http://www.autism-society.org - אתר המידע של האגודה האמריקאית לאוטיזם
http://www.horim.co.il/vpages/N0027b.htm - אתר חדשות של אלוט להורים לילדים עם אוטיזם בישראל
http://www.beit-lauren.org.il/ - בית לורן - המרכז למשפחה המתמודדת עם אוטיזם וPDD.
 http://www.mifne-autism.com/heb_open.html - מפנה - מרכז לטיפול במשפחה ובפרט, מרכז ללימוד והדרכה בשיטה הטיפולית המערכתית.
 
 
מאת: עינת גל, החוג לריפוי בעיסוק
אוניברסיטת חיפה