הרשמה לרשימת התפוצה
 
 
להרשמה טוען נתונים...
 

ריפוי בעיסוק ומשחק לילדים עד גיל 5 שנים

 
 
 
 
דוגמאות לפעילויות המתאימות לילדים עד גיל 5 שנים
המטרה העיקרית בכל הפעילויות המוצגות בהמשך הנה הנאה משותפת לילד ולהורה! ניתן לגוון את הפעילויות כיד הדמיון. אין צורך לקנות צעצועים יקרים. מה שחשוב – הביחד.
 
בשנה הראשונה: רצוי לשחק עם התינוק כשהוא שוכב על הבטן, כדי ששרירי גופו יתחזקו (שרירי הצוואר והכתפיים ומאוחר יותר, כשהוא נושא משקל על ידיו וברכיו, שרירים רבים נוספים) ועיניו תעקובנה אחרי גירויים בשדה הראייה. הושטת יד לתפוס חפץ משפרת תיאום עין-יד (קואורדינציה), והתינוק הנע בסביבתו מתמצא במרחב ומפנים מושגי מרחב.
 
גיל שנה עד שנתיים: מומלץ לבנות מסלול מכשולים, המשלב שינויי גובה (טיפוס על כסא גבוה וקפיצה ממנו אל כריות גדולות, זחילה מתחת לשולחן ומעבר כריות המונחות על הרצפה, וכד'). כמו כן מומלץ מגע עם מרקמים שונים (שטיח מחוספס, כריות עשויות מבדים שונים, וכד'), כך הילד ישפר את התמצאותו במרחב, את הזיכרון השמיעתי שלו, זריזות, תיאום בין שני צידי הגוף ואף חיזוק שרירים.
 
גיל שנתיים עד 3 שנים: מומלץ לשחק במשחקי השפרצה, על-ידי שימוש באקדח מים או עם בקבוק, לעבר מטרה: דלי גדול, ברווז צעצוע שצף, קו מצויר בגיר על בטון או אספלט. פעילות זו תשפר מיומנויות ידיים על-ידי אחיזת הכלי ולחיצת ההדק, ותיאום עין-יד ישתפר על-ידי הכיוון למטרה.
 
גיל 3 עד 4 שנים: משחק המישוש - הילד מכניס את אחת הידיים אל תוך כלי פלסטי רחב, הממולא שעועית יבשה (לא מבושלת!) אשר מכסה חפצים מוכרים שונים (למשל מפתח, צבע, מטבע, חרוז, כפית קטנה). על הילד למשש ולזהות את החפץ לפני שהוא מסתכל עליו. אם הוא מתקשה לזהות את שם החפץ, עליו לתאר את תכונותיו (צורה, משקל, חומר, מרקם) לפי המישוש בלבד. אחרי-כן, עושים אותו הדבר עם היד השנייה. הילד ילמד על תכונותיהם של חפצים לפי תחושת המגע, המלמדת מידע רב לשימוש בחיי יום-יום. מודעותו למושגי גודל, צורה, משקל ומרקם תגבר, כמו גם אוצר המילים שלו. 
 
גיל 4 עד 5 שנים: אפשר לשחק משחק באולינג: מעמידים 10 בקבוקים פלסטיים ריקים (ליטר וחצי) בצורת "."Vעל הילד לעמוד על ברכיו (על שטיח או מזרן) במרחק מתאים ולגלגל כדור טניס לעבר הבקבוקים על-מנת להפילם. אפשר לגוון ולבקש מהילד לשכב על הבטן (מאד מחזק שרירים!) במקום לעמוד על הברכיים. משחק זה ישפר תזמון, תיאום עין-יד, שיווי משקל ויחזק שרירים.
 
 
 
דף מידע זה נכתב על ידי: ג'רי האן-מרקוביץ', מרפאה בעיסוק